ELAGÖZ MEZRASI DEĞİRMEN

X:41,554841 Y:38,450577 Z:1.319,88

Değirmen, Batman ili Sason ilçesine bağlı Sarıyayla köyünün Elagöz mezrasında bulunmaktadır. Sarıyayla köyü, Batman il merkezinin 100km, Sason ilçe merkezinin 34km kuzeydoğusunda, Elagöz mezrası ise, Sarıyayla köyünün 5km kuzeybatısında yer almaktadır.

Günümüzde hala kullanım gören değirmenin üst örtüsü, güney cephesi ve doğu cephesi yıkılmış ve günümüzde bu cepheler branda ile üst örtü ise ahşap hatıl ile kapatılmıştır. Öğütme mekânı, su kulesi ve su arkından oluşan değirmenin girişi kuzeye bakmaktadır ve girişin ölçüleri tahribattan dolayı alınamamıştır.

Öğütme mekânı, dikdörtgen planlıdır. Mekânın ortasında öğütme alanı ve öğütme taşı bulunmaktadır. Öğütme taşı oval planlıdır. Öğütme mekânının batısında oval planlı su kulesi bulunmaktadır. Kulenin içi ve dışı beton ile sıvanmıştır. Su kulesine batıda bulunan su arkından, su taşınmaktadır. Su arkı iki adet betonarme borudan oluşmaktadır. Günümüzde büyük oranda tahribata maruz kalan değirmende yapım malzemesi olarak kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır.