GERCÜŞ MERKEZ ABDULKADİR EKMEN EVİ

X: 41,383028 Y: 37,564916 Z: 1.000,61

Konut, Batman ili Gercüş ilçesinin Kuruçeşme Mahallesinde 202. sokakta yer almaktadır. Gercüş ilçesi, Batman il merkezinin 60km güneydoğusunda bulunmaktadır.

Eğimli bir zemin üzerinde yığma yapım tekniğiyle oturtulan yapı, iç avlunun doğu ve batı bölümlerine yerleştirilen dikdörtgen planlı, tek katlı mekânlar şeklinde düzenlenmiştir. Yapının kuzey ve doğu bölümlerinde dar sokağa ve ana caddeye açılan, cepheyle aynı düzlemde, yuvarlak kemerli iki ana giriş kapısı bulunmaktadır. Yapıda yaşam alanı olarak kullanılan bölüm, iç avlunun güneyine doğu- batı doğrultuda yerleştirilmiş giriş holü ve iki ana mekândan oluşmaktadır. Giriş holünün batı bölümünde yer alan dikdörtgen planlı mekânın üst örtüsü içten beşik tonozludur. Cas harcı ile sıvanmış mekânın kuzey cephesinde bir adet pencere açıklığı bulunmaktadır. Holün doğu bölümünde kareye yakın dikdörtgen planlı mekân yer almaktadır. Üstü ahşap hatıllarla desteklenmiş toprak düz damla örtülü mekânın kuzey cephesinde iki adet pencere açıklığına yer verilmiştir.

Avlunun kuzey bölümünde, yapıya sonradan eklenen ıslak hacim mekânları olarak kullanılan tuvalet, banyo bölümleri yer almaktadır. Ana caddeye açılan kuzey kapının bulunduğu mekânın ise ticarete yönelik dükkân olarak düzenlendiği düşünülmektedir.

Dış cephesi sade tutulan yapıda, sokağa açılan doğudaki kapının üzerinde taş işçiliği ile yapılmış ay-yıldız motifi yer almaktadır. Günümüzde yapılan tadilat ve onarımlarla özgünlüğünü yitiren yapıda kesme taş, moloz taş ve cas harcı kullanılmıştır.