TOSUNPINAR KÖYÜ ZEKİ UYGAN EVİ

X: 41,477103 Y: 38,233543 Z: 1.072,41

Konut, Batman ili Kozluk ilçesine bağlı Tosunpınar (Aynras) köyünün Yukarı Mahallesinde bulunmaktadır. Tosunpınar köyü Kozluk ilçesinin 4km kuzeyinde bulunmaktadır.

Düzgün bir zemine oturtulmayan ev, 2 katlı olup dikdörtgen planlıdır. Zemin kat samanlık olarak kullanılıp güneyinde hol ile ahıra geçilir. Hol kare planlı olup, holün batısında dikdörtgen formlu kapıdan ahıra geçilir. Tek mekândan oluşan ahır dikdörtgen plan özelliği gösterip Güney duvarında pencere açıklığına yer verilmiştir.

2. katın girişi batıya bakmaktadır. Bu giriş dikdörtgen planlı ve güney duvarı olmayan hole açılır. Holun batısında dikdörtgen formlu kapıdan konuta geçilir. Konut bir hol ve iki odadan oluşur. Holün güneyindeki oda dikdörtgen plan özelliği gösterip güney duvarında ahşap lentolu dikdörtgen formlu şebeke pencere bulunur. Holün doğusundaki odaya ise üç sıra merdivenle inilir, bu oda kuzey güney yönlü dikdörtgen planlı olup odanın güney duvarında ahşap lentolu mazgal pencere bulunur. Bunların dışında odada nişlere de yer verilmiştir. Üst örtü olarak hattılı, toprakla düz dam şeklinde yapılan konutta yapım malzemesi olarak kesme taş, moloz taş ve toprak harç kullanılmıştır.