ULAŞ KÖYÜ GARBİYE ŞİMŞEK EVİ

X:41,541179 Y: 37,581826 Z:1.295,01

Konut, Batman ili Gercüş ilçesi sınırları içerisinde kalan Ulaş köyünde bulunmaktadır. Ulaş köyü, Batman il merkezinin 64km güneydoğusunda, Gercüş ilçe merkezinin 18km doğusunda yer almaktadır.

Gercüş ilçesi Ulaş köyünde bulunan 1950’li yıllara ait geleneksel dokuya uygun olarak inşa edilen konutun avlusuna geçiş doğu yönünden sağlanmaktadır. İki katlı bir düzenlemeye sahip olan konutun zemin katının hayvanların barınma mekânları ve depo olarak kullanıldığı, üst katının ise yaşam alanı olarak kullanıldığı görülmektedir. Zemin kat kuzey – güney yönlü uzanan tonoz örtülü iki dikdörtgen mekândan oluşmaktadır.

Asıl yaşam alanını oluşturan 2. kat ‘L’ şeklinde bir plan düzeni göstermektedir. Ana giriş kapısı güney yönde yer alan ikinci kat, bir sofayla bağlantılı olan dikdörtgen planlı üç mekândan oluşmaktadır. Yoğun olarak süsleme öğelerine rastlanılan konutun güney cephesinde bulunan pencere açıklıkları dıştan geometrik süslemeli birer çerçeve içerisine alınmış ve yuvarlak alınlıkladır. Alınlığın kemerli yüzleri daire içerisine alınmış geometrik şekilli rozetlerle hareketlendirilmiştir. Bunların dışında konutun güney cephesinde damla, batı cephesinde ise saat motifi yer almaktadır.

Yapıda inşa malzemeleri olarak moloz taş ve kısmen de kesme taşın kullanıldığı görülmektedir.Tüm bu özellikleriyle Gercüş’ün geleneksel ev plan tipine uygun olarak inşa edilen yapının odalarında ve dış cephede bulunan süslemeleriyle çağdaşlarından ayrıldığı anlaşılmaktadır.