UZUNDERE KÖYÜ TECRİHAN ÖZEL

X:41,392829 Y:37,663057 Z:1.027,05

Uzundere (Vezrine) Köyü Batman ili Hasankeyf ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Köy Hasankeyf merkezin kuş uçumu 8km güneybatısında yer almaktadır.

Uzundere Köyü’nün batısında yer alan yapı; kayalık, eğimli bir arazi üzerinde, batıya yaslandırılmış şekilde konumlandırılmıştır. Kuzey-güney doğrultulu, L plan şemasında iki katlı olarak düzenlenen yapı, yığma taş duvar üzerine oturtulmuş, toprak düz dam örtülüdür kuzey – güney doğrultuda iki bölümden (haremlik- selamlık) oluşan yapının doğu cephesinde iç avluya açılan iki girişi bulunmaktadır.

Kuzeyde bulunan birinci bölümün zemin katı; giriş eyvanı ve iki yan mekândan oluşur. Asıl yaşam alanı olarak kullanılan ikinci kat; merdiven açıklığının kuzeyinde yer alan küçük bir hol ve iki mekândan oluşmaktadır.

Yapının güneyinde selamlık olarak kullanıldığı düşünülen ikinci bölüm yer alır. Bu bölüm de kuzeydeki haremlik bölümüne benzer plan ve mimari özellikleriyle, iki katlı olarak düzenlenmiştir. Zemin katı ahır ve depo, ikinci kat ise asıl yaşam alanı olarak kullanılmıştır.Yığma moloz taş ve cas harcı kullanılan yapıda, yer yer kerpiç sıva izleri görülmektedir. Yapı sonraki dönemlerde geçirdiği onarımlar nedeniyle özgünlüğünü yitirmiştir.