KANDİL KALESİ

X: 41,419423 Y: 38,218944 Z: 1.328,56

Kandil Kalesi, Batman ili Kozluk ilçesine bağlı Bölükkonak köyü sınırları içerinde yer almaktadır. Bölükkonak köyü, Kozluk ilçesinin 7km kuzeybatısında bulunmaktadır. Kandil Kalesi ise Bölükkonak köyünün 830m güneyinde yöreye hakim deniz seviyesinden 1328m yüksekte sarp bir kayalık üzerine inşa edilmiştir.

Kandil Kalesi ortalama doğu-batı 65.00m, kuzey-güney 38.00m ölçülerinde bir alana inşa edilmiştir. Kale ismini yörede Kandil Tepesi olarak bilinen tepede inşa edildiğinden dolayı aldığı düşünülmektedir. Kandil kalesi günümüzde büyük oranda tahrip olmuş kaleden günümüze kalan kalıntılar arasında savunma yapısı olan sur duvarının bir bölümü bir adet tonozlu mekân ve silindirik burç kalıntısı bulunmaktadır.

Tonozlu Mekân, Kandil Kalesi’nin güneybatısında uç noktada yer almaktadır ve kaleden günümüze sağlam kalan tek yapıdır. Kalenin doğu uç noktasında en iyi korunan sur duvarının genişliği 9.05m, yüksekliği 3.80m, kalınlığı 1.85 – 1.95m ölçülerindedir. Kalenin kuzeyinde uç noktada tam olarak ölçüleri alınamayan muhtemelen silindirik bir burç yer almaktadır.

Kandil Kalesi’nde bulunan yapıların yapımında genel olarak, kırma taş, moloz taş ve cas harcı kullanılmıştır. Kalenin yüzeyinde herhangi bir mimari öğe oluşturmayan dağınık halde taşlar ve seramik parçalarında bulunmaktadır. Kalede yer yer kaçak kazı izlerine rastlanılmış ve kalenin genelinde tahribat söz konusudur.