SUÇEKEN KÖYÜ KAYA KONUTLAR

X: 41,303412 Y: 37,735470 Z: 510,59

Kaya konutlar, Batman il merkezi sınırları içerisinde kalan Suçeken (Şıkefta) köyü merkezinin 900m doğusunda bulunan kayalık alanda yer almaktadır. Suçeken köyü, Batman il merkezinin 22km güneydoğusunda bulunmaktadır.

Alanda yapılan çalışmalarda ana kaya oyulmuş yaklaşık 70 adet kaya konut tespit edilmiştir. Günümüzde hayvan barınağı ve depo olarak kullanılan konutlardan 9 adet tek mekânlı, 4 adet kompleks kaya konut özelliğindedir. Konutlara geçiş dikdörtgen formlu girişler ile sağlanmaktadır. Bazı konutların girişlerine geçiş basamaklar ile sağlanmaktadır. Konutlara ait mekânlar dikdörtgen ve kare planlıdır. Kaya konutların bazılarında tahrip olan cepheleri günümüzde moloz taş ve toprak harçlı duvar örgüsüyle kapatılmıştır.

Kompleks kaya konutlar ön giriş odası ve ana mekândan oluşurken, bir tanesi iki katlı ve bir ön giriş odası ve 5 mekândan oluşmaktadır. Tek mekânlı konutlarda ise girişler direk ana mekâna açılmaktadır.

Kaya konutlarının içerisinde ocak nişleri, pencere açıklığı, hayvan yemlikleri, hayvan bağlama yerleri, nişler ve zemininde oyuklar bulunmaktadır. Alandaki konutların tamamında doğal ve beşeri tahribatlar söz konusudur.