KIRKAT KÖYÜ 3 NOLU KAYA MEZARI

X: 41,298215 Y: 37,557904 Z: 1.115,49

3 nolu kaya mezarı, Batman ili Gercüş ilçesine bağlı Kırkat köyünün 350m güneyinde bulunan kayalık alanda yer almaktadır. Kırkat köyü, Batman merkezin kuş uçumu 39.35km güneyinde, Gercüş ilçe merkezinin ise 8km batısında bulunmaktadır.

Kaya mezarı üç girişe sahiptir. Ön giriş tonozlu olup, bu tonozlu kısım koridor şeklindedir. Koridorlu alanın güneyinde mezarın bir ön odası vardır (Resim 1). (Resim 2)

Mezar içinde üç adet kline, bir adet apsisli yapı yer almaktadır.1 nolu kline mezar batı duvarında bulunmaktır (Resim 3). 2 nolu kline mezar odasının güney duvarında bulunmaktadır. Klinenin cephe kısmında doğu ve batı köşelerinde duvarda kabartma şeklinde sütun mevcuttur ve klinenin doğusunda cephe kısmında doğu tarafında boyalı haç motifi olduğu düşünülen bir şekil yer almaktadır. Klinenin güney kısmında apsisli bir mekân yer almaktadır. Apsis giriş kısmının olduğu cephede bir haç motifi daha bulunmaktadır (Resim 4). 3 nolu kline mezar odasının doğu duvarında bulunmaktır (Resim 5). Kaya mezarın genelinde doğal ve beşeri tahribat söz konusudur.