YOLAĞZI KÖYÜ MEZARLIĞI

X: 41,349259 Y: 37,525959 Z: 1016

Mezarlık alanı, Batman ili, Gercüş ilçesine bağlı Yolağzı köyünde bulunmaktadır. Yolağzı köyü, Batman merkezin kuş uçumu 45km güneydoğusunda, Gercüş ilçe merkezinin ise 5.65km güneybatısında yer almaktadır.

Mezarlık alanı, köyün batısında, geniş ve düz bir alan üzerinde bulunmaktadır. Etrafı istinat duvarıyla çevrelenen ve günümüzde hala defin işlemlerinin yapıldığı mezarlık alan içinde, çok sayıda eski ve yeni mezar bulunmaktadır (Resim 1), (Resim 2) Ayrıca mezarlık alanı içinde küçük bir türbe yer almaktadır. Yapı malzemesinden yakın bir dönemde yapıldığı anlaşılan türbe yapısı, köy halkı tarafından Haline Nine Mezarı olarak adlandırılmaktadır. Ancak türbenin kitabesi bulunmadığından yapım tarihi ve kime ait olduğu hakkında net bir bilgi elimizde mevcut değildir (Resim 3), (Resim 4)

Mezarlık alandaki erken dönem mezar taşları genellikle kireç taşından yapılmıştır. Mezar taşlarında bitki kompozisyonları ve geometrik süslemelerle birlikte hançer motifli süslemeler de görülmektedir (Resim 5). (Resim 6)