ARIK MEZRASI 2 NOLU KAYA MEZAR

X:41,099201 Y:37,753563 Z:519,23

Kaya mezarı, Batman ili Gercüş ilçesine bağlı Bağözü köyünün Arık (Dera Ser) mezrasında bölgede Şeytan Deresi olarak bilinen mevkide bulunmaktadır. Bağözü köyü, Batman il merkezinin 81km güneyinde, Gercüş ilçe merkezinin 22km güneybatısında yer almaktadır.

Kaya mezarı 3 adet klineden oluşmaktadır ve klineler arcosoliumludur. Zeminden yüksekte yapılmış kaya mezarına ulaşmak için herhangi bir basamak sistemi mevcut değildir. Mezara giriş batıya bakan küçük bir koridor ile sağlanmaktadır. Koridorun sonunda mezar odasına geçiş sağlayan dar bir giriş mevcuttur.

Mezar odasının içinde, girişin hemen önünde basamak mevcuttur. Giriş kısmı, mezar odasından yüksekte yapılmıştır. Kare plan özelliği gösteren mezar odası, doğu-batı yönünde 2.40m, kuzey-güney yönünde 2.30m ölçülerinde ve 1.75m yüksekliğindedir. Klineler mezar odasının kuzey, doğu ve güney duvarında bulunmaktadır.

1 nolu kline mezar odasının kuzey duvarında, 2 nolu kline mezar odasının doğu duvarında ve 3 nolu kline mezar odasının güney duvarında bulunmaktadır. Klinelerin yastıkları mevcuttur fakat yastıklar tahrip olmuştur.Kaya mezarın genelinde tahribat söz konusudur ve mezar defineciler tarafından kazılmıştır.